APIE GLOBĖJŲ IR ĮTĖVIŲ RENGIMO PROGRAMĄ

2008 m. buvo priimtas sprendimas, kad visoje Lietuvoje bus vieningas globėjų ir įtėvių rengimas. Vadovaujantis Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2007 m. liepos 24 d. sutartimi su JAV asociacija Child Welfare League of America (CWLA) dėl PRIDE programos licencijos, Lietuvoje adaptuota ir pradėta įgyvendinti globėjų ir įtėvių rengimo programa PRIDE („Parent Resources for Information, Development and Education“), kuri buvo sukurta JAV bei naudojama ir daugelyje Europos šalių.

2012 m. Lietuvoje ši mokymų programa pervadinta į GIMK – globėjų ir įtėvių mokymas ir konsultavimas.

2018 m. PRIDE programos pagrindu buvo sukurta lietuviška GIMK programa, o 2023 m. ši programa koreguota. 

2024 m. birželio 3 d. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus įsakymu Nr. BV-112 „Dėl Globėjų ir įtėvių rengimo programos patvirtinimo“ patvirtinta nauja Globėjų ir įtėvių rengimo programa. 

Globėjų ir įtėvių rengimo programos esmė – aktyvus suaugusiųjų mokymas, kurio tikslas – suteikti žinių, naujos emocinės patirties, kuri padėtų suprasti, kaip jaučiasi be tėvų likęs vaikas, bei įvertinti mokymų dalyvių penkias gebėjimų grupes, būtinas asmenims, ketinantiems prižiūrėti, globoti (rūpinti) ar įvaikinti vaiką:

• saugios aplinkos užtikrinimas ir fizinių poreikių tenkinimas;

• vaiko poreikių tenkinimas ir raidos sunkumų kompensavimas;

• vaiko ryšių su jo biologine šeima užtikrinimas;

• pagalba vaikui, užmezgant saugius ir patvarius ryšius;

• bendradarbiavimas sprendžiant vaiko ir šeimos problemas. 

Svarbus Globėjų ir įtėvių programos dėsnis – viską pradėti nuo savęs. Asmenys mokymų metu gali atvirai kalbėti apie tai, ką jie jaučia vienų ar kitų praktinių užduočių metu, atsakyti sau į daugelį klausimų,  įvertinti, ar jie gali tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ar įvaikintojais ir ar turi tam reikalingų žinių bei gebėjimų.

Globėjų ir įtėvių rengimo programos struktūra: 

Pagrindinė programa, 10 temų. Ši dalis skirta: ketinantiems globoti (rūpinti), įvaikinti, tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, šeiminių namų darbuotojams, šeimynų darbuotojams.

Specializuota programa, 8 temos. Skirta asmenims, baigusiems Pagrindinės programos mokymus, ir ketinantiems tapti budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais.

• Programos dalyvių klausimyno forma.

Baigusiems Globėjų ir įtėvių rengimo programos mokymus išduodami pažymėjimai apie mokymų baigimą bei rengiama išvada Dėl asmens pasirengimo vaiko globai (rūpybai), įvaikinimui, budinčio globotojo, nuolatinio globotojo, šeimynos steigėjo ir / ar dalyvio veiklai. 

Svarbiausia – asmuo, norintis prižiūrėti, globoti (rūpinti) ar įvaikinti vaiką turi būti motyvuotas ir pasirengęs gyvenimo pokyčiams!

 

 

Atnaujinta: 2025-03-29
Neįgaliesiems